تـتر (Tether) USDT

از حدود 10 سال پیش که اولین ارز دیجیتال یعنی بیت کوین پا به این دنیا گذاشت، کسانی که با خرید بیت کوین بر روی این ارز سرمایه گذاری می کردند یا به ترید می پرداختند، با این مشکل مواجه بودند که در فضای کریپتو نمی‌توانستند از دارایی های خود در برابر نوسانات نسبتا شدید محافظت کنند.
تا اینکه در سال 2015 میلادی ارزی به نام تتر (tether ) معرفی و متولد شد . این ارز دیجیتال پایدار یا (Stable Coin) که مهمترین ویژگی آن این است که از نوسانات بازار ارزهای دیجیتال محفوظ می‌باشد، در اصل به عنوان ابزاری برای کنترل عدم پایداری قیمت در معاملات رمز ارزها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

به این ترتیب این ارز دیجیتال بلاک چین محور هم از امکانات ارزهای دیجیتال بهره‌مند است و هم مشابه ارزهای رایج فیزیکی، فاقد نوسانات قیمت رمز ارزها می‌باشد و قیمت نسبتاً ثابتی دارد. دلیل این که تتر دچار نوسان قیمت سایر رمز ارزها نمی‌شود، این است که این ارز دیجیتال توسط ارزهای فیات ( از جمله دلار، یورو و ین ) پشتیبانی می‌شود. در نتیجه، برخلاف رمز ارزهایی مانند بیت‌کوین یا اتریوم، ارزش آن بسته به قیمت ارزی که پشتوانه آن است افزایش یا کاهش می‌یابد.

به بیان ساده تر تتر معادل 1 دلار در فضای ارزهای دیجیتال است . یعنی اگر شما در صرافی‌ای مانند( binance) سرمایه گذاری یا ترید می کنید، اگر بیت کوین با قیمت 1000 دلار خریده اید و بعد از گذشت 1 سال، ارزش آن معادل 2000 دلار شده است، نیازی به فروش آن برای خارج کردن سرمایه خود به خاطر احتمال ضرر کردن نیست : چون می توانید این بیت کوین را به تتر که ارز معادل دلار در دنیای ارزهای دیجیتال است تبدیل نمایید و از ریزش سرمایه خود بر اثر نوسانات جلوگیری نمائید .

 

کاربرد تجاری تـتر

اگر تاجر یا شرکتی باشید که داد و ستد مالی با خارج از کشور دارید، برای حواله از طریق بانک و صرافی ها با مشکلات متعددی مانند زمان نسبتا طولانی حواله و کارمزد های بالا مواجه شده اید ؛ امروزه با وجود ارزهای دیجیتال بهترین گزینه برای انجام این نقل و انتقالات ارزی، استفاده از ارز تـتر می باشد .
تتر همواره تقریباً برابر با 1 دلار آمریکا می باشد و کارمزد انتقال آن نیز به قدری پایین است ( حدود 5 تتر در هر تراکنش مالی ) که استفاده از آن به یکی از بهترین گزینه های تبدیل شده است .

 

 

مهم‌ترین ویژگی‌های تـتر

 

ثبات قیمت:

قیمت تتر تقریباً معادل 1 دلار آمریکا است؛ اما این موضوع همیشه صادق نیست و گاهی نوسانات بسیار کمی در قیمت این رمز ارز رخ می‌دهد.برای مثال گاهی قیمت آن به 98/0 یا 02/1 دلار آمریکا تغییر می‌کند که این موضوع به دلیل عرضه و تقاضای این رمز ارز اتفاق می‌افتد.

 

دارای پشتوانه بودن:

بنا بر ادعای شرکت سازنده تتر، تتر به وسیله ارزهای فیات، ذخیره نقدی و موارد مشابه پشتیبانی می‌شود.

 

شفافیت مالی:

اطلاعات مربوط به ارزهای پشتوانه تتر به طور زنده قابل مشاهده و پیگیری است.

 

تبدیل آسان به پول نقد:

تتر به آسانی در صرافی‌ها، قابل نقد کردن به ارزهای فیات است.

 

امنیت:

تکنولوژی بلاک چین محور تتر، امنیت انتقال پول به وسیله آن را تامین می‌کند . تمامی تراکنش‌های انجام شده در بلاک چین تتر نیز با استفاده از ابزارهای موجود از جمله وب‌سایت‌هایی مانند (etherscan ) در دسترس است.