ربات تریدر؟ مزایا و معایب آن

ربات تریدر (معامله گر) نرم افزاری قابل تنظیم است که بصورت خودکار به خرید و فروش و تجزیه و تحلیل دارایی ها در بازارهای مالی می پردازد.
سیستم عملکرد ربات تریدر بکارگیری الگوریتم هایی است که از پیش برای آن تعریف شده است ؛ براساس این الگوریتم ها نرم افزار به تجزیه و تحلیل داده ها پرداخته و زمان مناسب خرید و فروش را تشخیص می دهد و بدون حضور شخص معامله گر اقدام به خرید و فروش می نماید.

ربات تریدر در همه بازارهای مالی از جمله ارزهای دیجیتال فارکس ، بورس و… مورد استفاده قرار میگیرد .
از لحاظ عملکردی بعضی از ربات ها براساس الگوریتم هایشان به خرید و فروش می پردازند و برخی از آنها کار پیش بینی بازار و تحلیل داده ها را انجام میدهند .

 

 

مزایای استفاده از ربات ها در معاملات:

زمان معاملات:

ربات تریدر در هر زمانی امکان انجام معامله را دارد ، در بیست و چهار ساعت روز و هفت روز هفته آماده به کار است ،امّا انسان معامله گر در طول زمان احتیاج به استراحت دارد به همین دلیل امکان دارد در زمان هایی که بازار را زیر نظر ندارد ، فرصت را از دست دهد ؛ اهمیت این موضوع در بازارهایی که بیست و چهار ساعته هستند بسیار مهم است مانند بازار ارزهای دیجیتال و…

سرعت:

یکی از تفاوت های ربات تریدر و انسان سرعت در پردازش اطلاعات است که مغز انسان در پردازش اطلاعات با محدودیت سرعت و زمان روبرو است ، ربات تریدر از این لحاظ بسیار کاراتر و پویاتر است و با سرعت بیشتری عمل می کند.

احساسات:

انسان همیشه در فراز و نشیب های معامله ، دچار ترس و طمع می شود ؛ وجود احساسات و ترس و طمع جزئی جدا ناپذیر از انسان است و این مسئله بر کیفیت معاملات و مطلوبیت نتایج تاثیر مستقیم دارد ؛ احساسات و ترس و طمع در عملکرد و تصمیمات ربات دخیل نیست و این یکی از ویژگی های مهمی است که ربات و انسان را از یکدیگر متمایز ساخته است.

معایب ربات تریدر:

به عقیده کارشناسان ، بازار موجود زنده است ؛ علت این موضوع تاثیر پذیری و حرکات قیمت براساس حرکت جمعی انسان ها است.
ربات ها در زمان هایی که بازار به دلایلی غیر قابل پیش بینی است و اتفاقات ، تاثیرات غیر منتظره ای بربازار می گذارد ، از کیفیت عملکرد و توانایی ربات ها کاسته می شود ؛ در این شرایط بُعد روانشناسی بازار اهمیت دارد ، که ربات ها در این مورد عملکرد و توانایی مناسبی ندارند.

در هنگام کار با ربات ها باید به این موضوع توجه داشت که ربات از استراتژی و الگوریتم های منسوخ شده استفاده نکرده باشند و سیستم آنها بهینه سازی و بروز باشد.
در هنگام انتخاب و تهیه ربات ها باید به اصالت ، اعتبار و امنیت آنها توجه داشت زیرا بعضی از ربات ها در پوشش ربات به عنوان بدافزار عملکرده و کاربر را مورد حمله و کلاهبرداری قرار می دهند.