نقشه بازار چیست؟ چه اطلاعاتی را در اختیار ما قرار می دهد؟

نقشه بازار

آگاهی از بازار و رصد لحظه ای سهام یکی از لازمه ها برای موفقیت در معاملات ، در بازار بورس است.
یکی از ابزار های مناسب برای ما برای دسترسی به اطلاعات نماد ها و وضعیت بازار بطور لحظه ای ، نقشه بازار بورس است.
دسترسی به نقشه بازار از طریق پنل کارگزاری ها و یا وبسایت هایی مانند رهاورد365 امکان پذیر است.
تصویر نقشه بازار را در صفحه بعد مشاهده می کنید.

 

دو طیف رنگی که در این نوع نقشه‌ مشاهده می شود، سبز و قرمز هستند که میزان کم‌رنگی و پررنگی آن‌ها می‌تواند متفاوت باشد. رنگ‌های قرمز نشان‌دهنده روند منفی یک سهم و رنگ‌های سبز روند مثبت سهام را نشان می‌دهند.
هرچقدر رنگ قرمز تیره‌تر باشد، یعنی سهم در منفی قوی تری در دامنه نوسان در حال معامله است. هرچقدر هم قرمز کم‌رنگ‌تر باشد، یعنی روند نزولی سهام ضعیف تر است. از طرف دیگر رنگ سبز وضعیت مثبت سهام را نشان می‌دهد (یعنی روند آن سهام صعودی است) . درست مانند حالت قبل، سبز تیره صعود بیشتر را نشان می‌دهد و سبز روشن‌، نشان‌دهنده روند مثبت با قدرتی کمتر است. (معمولاً نمادهای بدون تغییر با رنگ خاکستری نمایش داده می‌شوند)

هرکدام از خانه‌ها نشان‌دهنده نماد یک سهم هستند. همچنین در تصویر صفحه قبل مشاهده می کنیدگروه هر نماد هم مشخص شده است. در بازار بورس نمادها با توجه به زمینه فعالیتشان به گروه های مختلفی تقسیم شده اند مانند بانک‌ها و موسسات اعتباری، فراورده‌های نفتی، ماشین‌آلات و تجهیزات، دارویی، فلزات اساسی، خودرو و قطعات و … شاید تفاوت اندازه خانه ها، توجه شما رو به خود جلب کند. اما علت این تفاوت چیست؟ این تفاوت اندازه می‌تواند معانی مختلفی داشته باشد ولی عموماً از بزرگی سهم یا ارزش بازار ان حکایت دارد. سهم‌هایی که ارزش بازاری بیشتری دارند در خانه‌های بزرگتر نمایش داده می‌شوند.

همچنین این تفاوت اندازه می‌تواند به حجم معاملات سهم مربوط باشد و هر سهمی که حجم معاملات سنگین تری دارد جای بیشتری را اشغال کند.

اطلاعات هر نماد

وقتی نشانگر موس را بر روی یک نماد قرار دهید، اطلاعات بیشتری از نماد را دریافت می کنید همانگونه که در تصویر صفحه بعد مشاهده می کنید نام کامل نماد، نام گروه، قیمت، درصد تغییر قیمت، ارزش، حجم معامله و ارزش بازار برای شما نمایش داده می شود.)

 

نقشه بازار را می توانید بر اساس فیلتر های مختلفی مشاهده نمایید.
با تنظیم فیلتر نقشه بر اساس آیتم دلخواه ، نقشه با توجه به آیتم انتخابی شما تشکیل می شود و اندازه و رنگ هر نماد را مشخص می کند و اطالاعات را بر آن اساس در اختیارتان قرار می دهد.
این فیلترها می‌تواند شامل حجم معاملات، ارزش معاملات و… باشد.